Pembe Estetik

Pembe estetik, estetik diş hekimliği tedavisi kapsamında kozmetik anlamda yapılan bir diş eti operasyonu işlemi demektir. Diş etleri, dişlerin etrafını saran ve görünüşlerini belirleyen bir çerçeve gibidir.

Estetik bir gülüş için sağlıklı diş etleri vazgeçilmezdir. Diş etlerinin sağlıklı olmalarının yanı sıra bu çerçevenin aynı zamanda dişleri simetrik ve istenen şekilde sarması da gerekir.

Pembe Estetik; estetik bir gülüş için dişlerin dudaklar ve diğer dişlerle olan ilişkisini yansıtır. Bunun yanında dişlerin diş etleriyle ve diş etlerinin dudaklarla olan ilişkisi de çok önemlidir.

Diş etlerinin dişler arasında simetrik ve hizalı şekilde uzanması ve dişler arası boşlukları tam manasıyla doldurması önemlidir. Bu sayesinde uygun olarak çerçevelenmiş dişlerle estetik bir gülüşten söz edilebilir.

Sağlıklı diş eti, gülkurusu pembe renginde, keskin sınırlı, sıkı kıvamlı, kanamasız ve üzeri hafif pütürlü bir yapıya sahiptir.

Diş eti sağlığı ne kadar iyiyse o kadar estetik ve güzel görünür. Ancak bazı durumlarda diş etleri sağlıklı ve dişlerin dizilimleri ideal olmasına rağmen diş etindeki düzensizlikler sebebiyle estetik bir görüntü elde edilemez. Böyle durumlarda diş eti estetiğine başvurulur.

Pembe Estetik Müdehaleleri

Diş etlerindeki şekil bozuklukları ve asimetrilerin giderilmesi (diş eti manikürü), gülümseme esnasında diş etlerinin çok fazla görünmesinin- gummy smile- giderilmesi ve diş etindeki renklenmiş alanların ortadan kaldırılması gibi işlemler pembe estetik için yapılan müdahalelerdir.

Bu perasyonlar ile amaçlanan hem renk ve kıvam olarak istenilen sağlıklı diş etlerine sahip olmak hem de bu sağlıklı diş etleri ile mevcut olan veya yapılacak dişlerde estetik görüntüyü sağlayacak oranı yakalayan bir çerçeve oluşturmaktır.

Bu çerçevenin ve yapılacak dişlerin en/boy oranlarının ideale yakın olarak tesis edilmesi sayesinde gözün aradığı, estetik ve daha hoş bir gülüş elde edilmiş olunur.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Pembe estetik işlemleri uygulanan ileri anestezi teknikleri sayesinde tamamen ağrısız geçen küçük cerrahi operasyonlardır. 1 hafta içerisinde tamamen normale dönen diş etleri hemen hemen tüm hastalarda ek bir müdaheleye gerek kalmadan nihai haline getirilir.

İyileşme sürecinin ardından yapılacak dişler için öngörülen estetik çerçeve böylelikle hazırlanmış olur.

Diş eti estetiği ve diş eti müdaheleleri sadece lamina veya zirkonyum kaplama uygulanacak ağızlarda yapılan bir işlem değildir. Bazen tüm dişlerin ve diş dizilişlerinin uygun olduğu ancak sadece diş eti sınırlarındaki asimetriden kaynaklanan estetik bozukluklarda bu basit operasyon ile istenen ve ideal görünüme ulaşmak mümkün olabilmektedir.