Laminate Veneer Nedir?

Laminate Veneer Nedir?. Lamina Diş Yaprak Porselen Diş Kaplama olarak bilinen Laminate Veneer tedavisi nasıl uygulanır? Laminate Veneer Latince yaprak diş demektir.

Lamina diş, Latince Yaprak Diş demektir. Lamina Diş tedavisi, mevcut dişin üzerine porselen lamina diş tabakasının yapıştırılma işlemidir.

Lamina diş; Her bireyin kendi dünyasında oluşturduğu ve niteliklerini belirlediği bir estetik görüşü vardır. Bu doğrultuda bireyler ferdi açıdan ve bulunduğu çevre koşulları bakımından bu benimsedikleri estetik anlayışını hayatlarında tatbik ederler. Fakat estetik beklentiler bireyler arasında farklı önceliklere göre sıralansa da herkesin bir hususta beklentisi ortaktır: estetik bir gülüş. Güzel ve estetik gülüş, bir insanın yalnızca yüz ifadesi değildir; aynı zamanda kişiliğine dair birçok ayrıntı içeren bir eylemdir.

Bu sebeple gülüş esnasında oluşan ağız ve diş görüntüsünden rahatsız olan bireyler sıklıkla gülüş estetiğine ve gülüş tasarımına yönelik gerçekleştirilen beyaz estetik ve pembe estetik tedavilerine başvurmaktadır. Çünkü herkes gülerken estetik bir görüntü içinde olmak ve estetik gülüşe sahip olmak ister.

Lamina Diş Tedavisi Aşamaları

Lamina diş estetik amaçla uygulanan; dişlerin ön yüzeyine birtakım işlemler sonucu yapıştırılan 0,3 mm inceliğe sahip olabilen ince formlu porselen yüzey kaplamalarıdır.

Lamina diş ya da yaprak porselen dişler, göze lens takılması gibi dişe zarar vermeden ve hiçbir kesme işlemi yapmadan dişin ön yüzeyine yapıştırılan daha güzel form ve renkte dişler oluşturmamızı sağlarlar. Gülüş estetiği ve gülüş tasarımı sürecinde interaktif olarak hasta ile hekimin belirlediği formları, hastaların ağız durumları ve mevcut dişleri incelenerek oluşturulur.

Öncelikle kliniğimizde hastalarımızın ağız durumlarını ve mevcut dişlerini inceleriz; dişlerin uzunluğunu ve porselen lamina veneer diş ya da yaprak porselen diş tedavisine ihtiyaç duyulan bölgeleri tespit ederiz. Ardından bu bilgiler doğrultusunda dijital ortamda 3 boyutlu tasarım aşamasına geçeriz.

Bu aşamada hastamızın beklentileri ve klinik açıdan en doğru yaklaşımla en estetik gülüşü hastamıza özel olacak şekilde tasarlarız. Eğer hastamızın dişlerinde ekstra bir tedavi gerektiren durum varsa öncelikle onu ortadan kaldırdıktan sonra ölçümlere göre belirlenen porselen lamina veneer ya da yaprak porselen dişleri hastamızın kendi dişlerinin üzerine yapıştırırız.

Teorik olarak dişlerin yüzeyine herhangi bir müdahaleye gerek olmasa da pratik uygulama esnasında yüzey aşındırma gibi bazı işlemler yapılabilmektedir. Porselen lamina veneer ya da yaprak porselen diş tedavisi sonrası bu dişler, dişin kendi minesini renk ve şeffaflık bakımından çok iyi bir şekilde taklit eder; yapıştırma işlemiyle ise mine ve lamina veneer dişler kimyasal olarak kaynaşarak bütünleşir.

Lamina Diş Tedavisi Sonrası

Lamina diş ya da yaprak diş kendi diş minenizle  kaynaşınca  doğal diş haline gelen porselen lamina veneer dişler, tıpkı kendi dişleriniz gibi düzenli bakım ve klinik kontroller sayesinde uzun ömürlü olmaktadır. Biz klinik olarak en az yılda bir kez kontrole gelinmesini tavsiye etmekteyiz. Bu sayede dişler daha sağlıklı bir şekilde, estetik görünümünü muhafaza ederek ağızda çok daha uzun yıllar kalabilir; en az 8-10 yıl fonksiyonlarını ve estetik görünümlerini eksiksiz bir şekilde sürdürebilir.

Lamina diş ya da yaprak diş hazırlanmaları üst düzey bir rafine donanım ve kalifiye iş gücü gerektirdiği ve malzemelerinin ithal ürünler olduğu için porselen lamina veneer diş kaplama maliyeti yüksek bir tedavidir. Tedavi uygulanacak olan dişlerin sayısı kadar tedaviye eşlik edebilecek pembe estetik uygulamaları, beyazlatma uygulamaları maliyeti fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.